News

Royal jelly can cost up to $125 per pound due to its labor-intensive harvest and the small quantities produced by bees. Extracting royal jelly is extremely tedious and can endanger worker bees ...
For normal drone bees and worker bees, it is only fed to them for the first three days of their life. Royal jelly has key ingredients like vitamin BV6, pantothenic acid, and more.
Royal jelly contains much more nutrients than honey and is often referred to as the "superfood of the beehive." Since the 1980s, production worldwide has grown from 700 to nearly 4,000 metric tons.
Whether or not royal jelly (and other aspects of being a queen bee) can extend our own lives remains a mystery for now. But with the upcoming ARIA project, the queen might finally give up some of ...