Showing posts with label Red Queen. Show all posts
Showing posts with label Red Queen. Show all posts

Wednesday, October 13, 2010

Another Day, Another Dollar

Just over a year ago, I posted a pair of articles - Red Queen on Food and Do the Math - talking about how food fits into the budget of a family in poverty, and why food choices follow certain patterns when you face extreme budget constraints.

I'd like to draw my readers' attention to this photo essay by Jonathan Blaustein, The Value of a Dollar. In it, he presents 20 photographs, each of them depicting one dollar's worth of food. The photos I found most interesting were the picture of the fast food chain's hamburger, the juxtaposition of grapefruit from different stores, and the blueberries.

Also, as a follow on to my post Check Out, where I discussed the move away from personal checks in grocery stores, the Fresh & Easy store in my neighborhood opened recently and I've been to it a few times. It's an odd fish, that's for sure. While some may compare it to Trader Joe's because of the size, it has more in common with Ralphs or Albertsons. The food selection is more conventional (though it's approach to packaging fresh fruit & vegetables is clearly taken from TJs) and they carry more staple items. My back of the shopping list estimate is that it is cheaper on most staple items (butter, cooking oil, sugar) than the big markets and has a slightly wider selection than Traders. Prices at TJs are better, though. Their checkout is mostly self service and, as mentioned in the earlier post, is cash or card only.

My neighborhood is thrilled by the new addition. It has a slightly industrial grunge feel to it - a world away from the wholesome, handmade facade of Whole Foods - and already feels like it's been gently molding in the area for a few years. I've bought mostly staples there; a good deal on a two-pack of bacon, cheap granulated sugar and the best price in the area for peanut oil. Prices for bread and meat don't seem too bad. In short, it does seem to fill a niche left open by traditional grocers.

Where it can't compete is with the small local markets that sell odd and "ethnic" products, and seem to have the corner on vegetable seconds. There's the local IGA, a chain of "Mexican" markets and some specialty food places that provide slightly dinged and often downright weird vegetables and fruits that sell for a fraction of what the classier places can offer. $0.47/lb for cauliflower, $0.25/bunch for flat-leaf parsley, $0.49/head celery, and four different kinds of eggplant for less than $1.00/lb. You have to use them up within a day or so, but it's a better deal than anything else around. Even at these prices, though, the costs add up - especially when $1.00 can be spent on a hamburger that will keep a kid going for hours and someone else has paid the price for food storage and preparation, or seven packages of ramen which can stretch some meat leftovers and frozen vegetables for several meals.

Nutritious food is often more expensive than it needs to be, especially when wrapped in the marketing glitz of "organic", "local", and "natural." Even when purchased cheaply, it's not clear that it is a better deal than "junk" food if your budget is inflexible and you have to put enough calories on the table to work through the day.

I will say categorically that there is no way 10 blueberries are worth $1.00. Someone may be stupid enough to pay that much, but they aren't worth it.

Anglachel

Wednesday, October 07, 2009

Do the Math

A few people who left comments on the last post failed the math portion of the quiz, big time. I posted Russ' comment since he was the least offensive of the group, but even he really needs to brush up on the reading comprehension. He said he lives on $20K a year (which is not very much) and spends no more than $50/week on groceries. He gives examples of what he purchases, which sounds a lot like what I buy every week. He then claims how this is because he cares about nutrition, not stuffing himself ("The difference is that I do not view a meal as an occaision to fill my belly. I am more concerned about nutrition, fat content and calories.").

Let's do some math, m'kay?

Here is a table of the household income and expenses mapped out by Red Queen in her post, How about you economists do some fucking math instead. I've adjusted a few numbers to make the splits work more evenly, but it's within a couple dollars of her estimates. I use a simplified balance ledger style to show how the money amounts rise and fall through the month:

ItemCreditDebitBalance
Paycheck #1$917$0$917
Payroll Taxes$0$56$861
Rent$0$800$61
Groceries - 15 Days$0$15.25/
person
$0
Paycheck 2$917$0$917
Payroll Taxes$0$56$861
Childcare$0$600$261
Utilities - Phone, water,
power, trash
$0$100$161
Household - TP, clothes,
medicine, lightbulbs, gas
$0$75$86
Groceries - 15 Days$0$21.50/
person
$0

I assume all extra cash goes to food, and that non-food household expenses besides utilities average $75/month. That works out ot $36.75 per person, per month for groceries, which is misleading because that it does not take account of cash flow problems. Maybe one month they don't have much household expenses and they have a whopping $40 per person per month. That windfall breaks out to:

  • $10/week
  • $1.33/day
  • $0.44/meal

For comparison, I spend @ $240/month per person:

  • $60/week
  • $8.57/day
  • $2.86/meal

I'm only spending $10 more per week than Russ. I have six times the buying power compared to an individual in a poverty level family of four. What does that get me? I've totaled up a day's worth of food so you can see how the money is divvied up:

Breakfast:

  • Cereal - $0.50
  • Milk - $0.22
  • Sugar - $0.03
  • Total: $0.75

Not too bad. If I had really gone for the belt tightening, I could have had oatmeal for @ 20 cents a serving, but then I would have to factor in the time and gas to cook it.

Lunch (Yes, I really, honestly eat this every day for lunch):

  • Bell Pepper - $1.00
  • Carrots - $0.15
  • Celery - $0.34
  • Cauliflower - $0.36
  • Snow Peas - $0.44
  • Radishes - $0.20
  • Hard boiled egg - $0.12
  • Total - $2.61

This is looking good and virtuous! Except that my virtually all vegetable lunch just cost nearly two days worth of meals in Red Queen's budget.

Dinner - Cost out a pot of home made vegetarian chili and divide by four servings:

  • Pinto beans, 1 cup, dry (no cans for me!) - $0.30
  • A bell pepper - $1.00 (I used it so it wouldn't go bad)
  • An onion - $0.17
  • A 1/4 package small tomatoes - $0.75
  • Small can of tomato sauce, off brand - $0.63
  • Half head of garlic - $0.13
  • Entire tub of Trader Joe Salsa - $2.99 (Purchased for a party, frugally used to avoid waste)
  • A few chipotles - $0.41
  • Oil to brown the vegetables - $0.23
  • Total - $6.61 or $1.65 for four servings

Let's round out that meal with $0.10 of cooked rice and $0.30 for half a sour dough mini baguette from Costco for a grand meal total of $2.05. My meals for the day came to $5.41, lower than average because my weekend dinners tend to be more elaborate and because I haven't factored in my two cups of coffee and one can of Diet Coke that I also consume each day, nor the $0.10 worth of pretzels that's my mid afternoon snack. (Yes, I buy pretzels in bulk and take a serving to work in a ziplock bag.) My consumption for one day was more than half of the weekly food budget in a poverty level household, and I was eating what would be considered frugal, cost-conscious meals.

My ovo-vegetarian, gluten free, ultra healthy meal cost the most, delivered a lot of nutrients and a decent amount of calories (@300), but I have to consume nearly 1 lb of raw vegatables in a single sitting. I end up eating my lunch over several hours, which I can do since I work at a desk and don't get hassled by a supervisor.

I'm sure I could reduce the cost of what I ate even more if I really, really tried, but cutting down more on that menu takes time and effort. I could get cheaper salsa, cook oatmeal instead of eating cold cereal, go without the bell peppers (2/5 of my food budget for the day, right there) and eat more carrots and celery.

But we're talking nickles and dimes at this point and not addressing the high cost of housing, child care, and transportation that is putting the food budget into a bind. Groceries are minor compared to these intractable costs. They end up being bargaining chips because a lot of food is cheap and a few days of going hungry is not precisely starving. You can gorge at a later meal, or scarf down somebody's leftover birthday cake in the break room.

I showed you a healthy, inexpensive day's meal plan that is still far too expensive for a poor household to manage. The food cannot be viewed in isolation from the other demonds on the budget, as well as the less obvious demands on time and the way in which low-paying work does not support the leisurely eating habits that go with consuming lots of roughage.

Obesity is endemic throughout American society. I work with a lot of fat people, myself included, and we're a pretty well-paid bunch. What we are seeing is the transformation of instances of obesity into pathology when the individual is from a socio-economic class we disdain. Hence the arrogance of Ezra Klein presuming to tell Red Queen that if she is fat (or, rather, that she *is* fat because of her socio-ecnomic markers) it is because she has a psychological problem related to her poor self-image/esteem/deep rooted desire for sweets/ etc. rather than saying that the food industry and low-wage employment creates a situation where people have only a little money to spend on a wide range of poor quality but easily obtained and easily consumed foods.

Pathologizing a condition like obesity privatizes it, making it a condition of personal rectitude that is my own weak-willed fault, and obscures the social structures that make this condition so prevalent, particularly among the poor.

Let's get the big ticket items like health care and child care figured out before worrying about the breadth of anyone's ass

Anglachel

Tuesday, October 06, 2009

Red Queen on Food

Go right now and read the Red Queen of Elizabitches about what poverty does to food budgets. She's giving Ezra Klein a lesson in reality. Here are the concluding paragraphs, but read it all for the math lesson:

So most of the month lunch is a candy bar and a coke (or 800 or so calories in fat and sugar for under 2 bucks) and dinner is hamburger helper and a can of green beans (a little more than 5 bucks to feed 4 people and about 400 calories per person).

That is why poverty and obesity go together. It's not because twinkies are the prozac of the lower classes, but because our Darwin approved bodies recognize starvation and fight to hold onto every possible calorie. It's the thrifty fucking gene in action, and a wee bit of math would have shown that out.

I always get infuriated by the earnest assertion of people with money to spare at all times that, really, these poor people need to learn how to maximize the nutrition in their diets by shopping with cash at weekly farmers markets and getting organic produce that is only $2/bunch for kale.

This was also a poorly explained aspect of my post about refusing to take checks - sometimes that cash isn't there until day after tomorrow, and if you hand over a check late in the day at a grocery store, chances are it won't clear until sometime the business day after that.

You spend the money you have to secure the goods you can. You don't buy soy milk because it is expensive compared to powdered milk. Fatty hamburger is cheaper per pound than tofu and tempeh and fills up a teenage stomach much faster. Canned vegetables - you know, the off brands made with the non-organic vegggies and bathed in salty, preservative laced liquid - are cheaper than frozen which are cheaper than fresh. They don't go bad, either. Am I going to buy the store brand squishy white bread for .99 (a day or two old, but, hey, toast it and who knows the diff...) or the artisan baked French White loaf with the extra chewy (i.e., inedible) crust made from the organic, stone-ground flour fo $3.89 per paper-wrapped loaf?

Like, duh.

I have the luxury of eating a red bell pepper every day. I love those peppers. I never got them as a kid because they cost too much. I wasn't able to buy them as an adult until after I got a realatively steady high tech job. They are sweet, crunchy, tasty and packed with so many wonderful micro-nutrients per gram it boggles the mind. They are also $1 each, $30 per month (more, because some go bad), and about 100 calories. That's just 7 cents less than the per day food budget of Red Queen's family of four at the poverty line.

Think about that. My one bell pepper, inadequate to provide even a single meal, is worth almost as much as the entire day's food budget for someone who is at the poverty line. A $2 bunch of kale (I mention this because discussed on some food site as being the obvious choice for someone on food stamps to buy) might go a bit further, but is still all or half of a day's food allowance for one person. If I cook it up into a pot with pinto beans and some minced onions, then it might help make a meal, but why waste the $2 on the kale when I can get some sausage to go in the pot?

Most times, onions are cheap. Potatoes, too. Cheap bacon, probably bacon ends sold in a big box, mostly fat and really salty. Now, there's a yummy meal - pork fat, potatoes and onions. You think I'm joking? I'm not. I'd like a little salt & pepper to go with it, but I can do without and I'd gladly eat it. Even now when I can afford "better", I love a baked potato mashed with some onion cooked in a slice of bacon.

The obsession of the well-off upper middle class with the eating habits of the barely scraping by poor is both domineering and obscene, a deep desire to force their food choices (too little for too much) onto others who have little choice, and to closely observe, weigh, measure, and manipulate the bodies of subjects unable to avoid this invasion.

Who in this exchange better knows the cost of a pound of flesh?

Anglachel

PS - An observation. I'm getting more and more spam comment posts that have vague political stances and then include a link to "my site" which is something commercial, usually travel or "dating". Why put that much effort into spam?