Rata de Participare a Forței de Muncă Ungaria

Ultima valoare Rata de Participare a Forței de Muncă pentru Ungaria

Preț

68,9 %

Variație +/-

+0,2 %

Medie

61,66 %

Maxim istoric

68,90 %

01.08.2026

Minim istoric

53,80 %

01.04.2008

Valoarea actuală a Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria este 68,9 %. Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a crescut la 68,9 % pe 01.08.2026, după ce a fost 68,7 % pe 01.07.2026. Din 01.02.2006 până în 01.08.2026, PIB-ul mediu în Ungaria a fost 61,66 %. Cea mai mare valoare a fost atinsă pe 01.08.2026 cu 68,90 %, în timp ce cea mai mică valoare a fost înregistrată pe 01.04.2008 cu 53,80 %.

Sursă: Hungarian Central Statistical Office

Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a crescut pe 01.08.2026 de la 68,7 % pe 01.07.2026 la 68,9 %. Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a avut o medie de 61,66 % din 01.02.2006 până la 01.08.2026, a atins un nivel istoric maxim de 68,90 % pe 01.08.2026 și un nivel istoric minim de 53,80 % pe 01.04.2008.

Rata de Participare a Forței de Muncă

Rata de Participare a Forței de Muncă

  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • Max

Rata de participare a forței de muncă
Dată
Rata de participare a forței de muncă
1 ian. 2026
68,00 %
2 ian. 2026
68,20 %
3 ian. 2026
68,10 %
4 ian. 2026
68,00 %
5 ian. 2026
68,20 %
6 ian. 2026
68,30 %
7 ian. 2026
68,70 %
8 ian. 2026
68,90 %
Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

Rata de Participare a Forței de Muncă Istoric

Rata de Participare a Forței de Muncă — Istoric
DatăValoare
68,9 %
68,7 %
68,3 %
68,2 %
68 %
68,1 %
68,2 %
68 %
68 %
68,2 %
...

Indicatori macroeconomici similari cu Rata de Participare a Forței de Muncă

Rata de Participare a Forței de Muncă

În Ungaria, rata de participare a forței de muncă se referă la procentajul din populație, atât angajați, cât și șomeri, care constituie oferta de forță de muncă pe piața muncii. Datele sunt prezentate ca media mobilă pe 3 luni.

Ce este Rata de Participare a Forței de Muncă?

Rata de participare a forței de muncă este un indicator esențial în analizarea și înțelegerea dinamismului pieței muncii, a economiei unui stat și a perspectivelor de dezvoltare pe termen mediu și lung. Eulerpool, platforma noastră profesională de afișare a datelor macroeconomice, oferă o abordare detaliată și comprenhesivă asupra acestui indicator, punând accent pe importanța sa în evaluarea stării economice generale a unei națiuni. Rata de participare a forței de muncă reprezintă procentul din populația în vârstă de muncă (de obicei între 15 și 64 de ani) care fie este angajată, fie este activă pe piața muncii în căutarea unui loc de muncă. Acest indicator nu numai că reflectă disponibilitatea și angajamentul indivizilor de a fi parte din piața muncii, dar oferă și o perspectivă asupra structurii demografice și economice a forței de muncă. În economia modernă, o rată ridicată de participare a forței de muncă este un semnal pozitiv. Aceasta sugerează că o proporție mare din populația aptă de muncă este implicată activ în activități economice, fie prin ocuparea unui loc de muncă, fie prin căutarea activă a unuia. Aceasta contribuie la creșterea productivității și a produsului intern brut (PIB), având un efect de antrenare asupra dezvoltării economice. De asemenea, o rată mare de participare este indicativă pentru un nivel scăzut al dependenței economice, deoarece numărul persoanelor care contribuie la fondurile asigurărilor sociale și la bugetul de stat este mare comparativ cu numărul celor care primesc sprijin social. Pe de altă parte, o rată scăzută de participare a forței de muncă poate indica o serie de problematici, cum ar fi șomajul ascuns, descurajarea celor care și-au pierdut speranța de a găsi un loc de muncă, sau probleme structurale în economie ce împiedică integrarea eficientă a forței de muncă disponibile. Un astfel de scenariu poate duce la o presiune crescută asupra sistemelor de protecție socială și la o încetinire a creșterii economice. Conform analizei prezentate pe site-ul nostru, Eulerpool, rata de participare a forței de muncă variază semnificativ de la o țară la alta, și chiar în interiorul unei singure țări, de la un sector economic la altul. Diferențele demografice, cum ar fi vârsta, sexul, nivelele de educație și calificare, dar și factori culturali și socio-economici, joacă un rol major în determinarea acestui indicator. În multe țări dezvoltate, rata de participare a forței de muncă a femeilor este încă semnificativ mai mică decât cea a bărbaților, un fenomen atribuit nu doar normelor culturale și responsabilităților casnice, dar și discriminării pe piața muncii. În schimb, în țările nordice, politici eficiente de egalitate de gen și de sprijin pentru creșterea copiilor au contribuit la o creștere notabilă a ratei de participare feminine. De asemenea, există o corelație puternică între rata de participare a forței de muncă și nivelele educaționale. Persoanele cu un nivel ridicat de educație tind să aibă rate de participare mai mari, datorită șanselor mai bune de a găsi un loc de muncă stabil și bine plătit. Cu toate acestea, pe măsură ce crește complexitatea cerințelor locurilor de muncă, există și riscul de excluziune pentru cei cu competențe limitate, ceea ce subliniază necesitatea unor politici de formare continuă și recalificare. În contextul pandemiei globale de COVID-19, acesta indicator a suferit fluctuații semnificative. În multe țări, măsurile de izolare și restricțiile de mobilitate au dus la o scădere bruscă a ratei de participare a forței de muncă, cu o revenire treptată pe măsură ce măsurile de relaxare au fost implementate. Acest fenomen arată vulnerabilitatea pieței muncii la șocuri externe și subliniază importanța unei infrastructuri economice reziliente. Analiza ratelor de participare la forța de muncă este, de asemenea, crucială pentru planificarea politicilor economice și sociale. Guvernele și factorii de decizie folosesc aceste date pentru a identifica sectoarele care necesită intervenție, pentru a dezvolta programe de stimulare a ocupării forței de muncă și pentru a adapta sistemele de educație și formare la nevoile actuale ale pieței muncii. În concluzie, rata de participare a forței de muncă este un indicator macroeconomic cu o importanță majoră, oferind informații valoroase despre starea pieței muncii, potențialul economiei și erorile structurale care necesită abordări strategice. Platforma Eulerpool se angajează să furnizeze date precise și analize detaliate pentru a sprijini înțelegerea aprofundată a acestui parametru vital. Explorarea și interpretarea corectă a ratei de participare a forței de muncă poate furniza perspective valoroase pentru creșterea economică sustenabilă și pentru dezvoltarea politicilor eficiente.

Rata de Participare a Forței de Muncă Ungaria — FAQ

Care este Rata de Participare a Forței de Muncă actual în Ungaria?

Rata de Participare a Forței de Muncă actual în Ungaria este 68,9 % la 01.08.2026.

Cum s-a schimbat recent Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria?

Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a crescut de la 68,7 % (01.07.2026) la 68,9 % (01.08.2026).

Care este maximul istoric al Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria?

Maximul istoric al Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a fost 68,90 % pe 01.08.2026.

Care este minimul istoric al Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria?

Minimul istoric al Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria a fost 53,80 % pe 01.04.2008.

Care este media istorică a Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria?

Media istorică a Rata de Participare a Forței de Muncă în Ungaria este 61,66 %, din 01.02.2006 până în 01.08.2026.

De unde provin datele Rata de Participare a Forței de Muncă pentru Ungaria?

Datele Rata de Participare a Forței de Muncă pentru Ungaria provin de la Hungarian Central Statistical Office și sunt publicate pe Eulerpool.

Mai multe instrumente și analize

Instrumente gratuite și date de piață de la Eulerpool.