RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Minggu / Hari / Tarikh:
2. Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
3. Tema / Tajuk standard pembelajaran:
4. Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Tuesday / 3.1.2017
2Bestari/ 8.10am-9.10a.m / English
World Of Self, Family and Friends / Hooray!
We Are Back
Listening and speaking
Learning standard : 1.2.1
By the end of the lesson, pupils should be
able to:
1) listen and respond appropriately
2) talk about themselves
SC:
Pupils can know their friends name and
introduce themselves to their friends.
1. Set induction Teacher introduces herself
to the pupils.
2. Presentation Teacher asks few pupils to
volunteer to introduce themselves to their
friends.
3. Teacher explains the usage of question
mark and full stop.
4. Practice - Teacher and the pupils read the
example of asking and answering questions
in the textbook. (pg 2)
5. Teacher calls a few pupils to come in front
and
practice
asking
and
answering
themselves.
6. Production - Teacher calls two pupils to act
out the phone conversation.
7. In circle of friends, pupils ask questions
about where they live, their hobbies and
their birthdays.
8. Closure Teacher highlights the use of
questions which are crucial in getting to
know someone.
Self-confident
Multiple intelligence
Textbook
Observe pupils practice asking and
answering questions in their circle.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Tuesday / 3.1.2017
1Bijak/ 10.30am-11.30a.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid dapat
memperkembangkan sosio-emosi,
menyeseuaikan diri kepada persekitaran
pembelajaran yang formal.
*Nyanyian lagu Anak Cemerlang
1. Murid membaca dan menyebut perkataan.
2. Membaca lirik lagu bersama-sama guru.
3. Murid menyanyi bersama-sama guru.
4. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan
mengikut rentak.
5. Murid menyanyi sambil membuat
pergerakan.
Berazam tinggi
ICT, kreativiti
Kertas mahjung, audio lagu, modul transisi
Tahun 1
Murid dapat membaca dan menyebut
perkataan dengan bernyanyi serta membuat
pergerakan.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Tuesday / 3.1.2017
1Bestari/ 12.00pm-1.00p.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid dapat
memperkembangkan sosio-emosi,
menyeseuaikan diri kepada persekitaran
pembelajaran yang formal.
*Melawat kawasan sekolah
1. Guru menerapkan nilai beratur sebelum
bergerak ke bilik-bilik khas.
2. Guru menerapkan nilai menyusun atur
kasut sebelum masuk ke bilik khas.
3. Guru menerangkan peraturan bilik khas
tersebut.
4. Guru mengulang semula dengan bertanya
pada beberapa orang murid tentang
peraturan di bilik tersebut.
5. Murid beratur balik ke kelas dengan
senyap.
6. Murid menyanyikan lagu Anak
Cemerlang sebelum pulang.
Berdisiplin
Etika
Kertas mahjung, audio lagu, modul transisi
Tahun 1
Murid dapat mengenal kawasan sekolah dan
bilik-bilik khas serta mengetahui peraturan
yang ditetapkan.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Wednesday / 4.1.2017
1Bijak/ 7.40am-8.40a.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid dapat
memperkembangkan sosio-emosi,
menyeseuaikan diri kepada persekitaran
pembelajaran yang formal.
*Pengurusan kelas dan tatacara
perhimpunan
1. Guru memberikan santapan rohani
mengenai nilai menghormati ibu bapa.
2. Murid menyanyikan lagu Anak
Cemerlang.
3. Guru menerapkan nilai memberikan
ucapan salam serta membaca doa sebelum
belajar.
4. Guru mencatat kehadiran murid dan
menpamerkan di papan hitam.
5. Murid menyanyikan lagu ABC.
6. Murid membersihkan kelas dan menyusun
atur meja dan kerusi dengan bimbingan
guru.
7.Guru menerangkan tatacara perhimpunan
serta menyanyikan lagu Negaraku dan lagu
Negeri Sembilan.
Menghormati ibu bapa dan etika majlis
formal
Pengurusan kelas dan perhimpunan
Kertas mahjung, audio lagu, modul transisi
Tahun 1
Murid dapat mengenal kawasan sekolah dan
bilik-bilik khas serta mengetahui peraturan
yang ditetapkan.
1. Minggu / Hari / Tarikh:
2. Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
3. Tema / Tajuk standard pembelajaran:
4. Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Wednesday / 4.1.2017
2Bestari/ 10.30am-11.30a.m / English
World Of Self, Family and Friends / Hooray!
We Are Back
Reading
Learning standard : 2.2.4
By the end of the lesson, pupils should be
able to read and understand a paragraph of
5-8 simple sentences.
SC: Pupils can answer Wh-Questions
regarding Friendship Day correctly.
1. Set induction Teacher chooses few pupils
to share about their best friend.
2. Pre-reading Teacher introduces new
vocabulary to pupils.
3. While-reading - Teacher reads the passage
in the textbook and pupils repeat after her.
4. Teacher asks the pupils to give opinion
about which present would they give to their
friends.
5. Pupils sit in pairs and ask what do their
friend like to have as present.
6. Post-reading Teacher gives Wh-questions
regarding the text.
7. Closure The class sing the song by Bruno
Mars Count on me(Friendship theme)
Friendship
Multiple intelligence
Passage, audio and exercise book
Observe pupils when they read and answer
the questions regarding Friendship Day.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Wednesday / 4.1.2017
1Bestari/ 11.30am-12.30p.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran asas yang
diperlukan oleh sukatan Tahun 1.
1. Murid mengeja, menyebut dan membaca
perkataan, rangkai kata dan ayat mudah.
2. Guru menerapkan nilai murni semasa
bercerita.
3. Dinamika kumpulan (mengenai jawi)Murid menyambung garis-garis putus serta
mewarna huruf jawi.
4. Guru menerapkan amalan mengemas
kelas sebelum balik.
Kebersihan
Pengurusan kelas dan kreativiti (fasa
persediaan)
Lembaran kerja, modul transisi Tahun 1
Murid dapat mengeja, menyebut dan
membaca perkataan, rangkai kata dan ayat
mudah.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Thursday / 5.1.2017
1Bestari/ 7.40am-8.40a.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid dapat
memperkembangkan sosio-emosi,
menyeseuaikan diri kepada persekitaran
pembelajaran yang formal.
*Pengurusan kelas
1. Guru memberikan santapan rohani
mengenai nilai menghormati guru
2. Guru menerangkan adab masuk dan
keluar kelas.
3. Guru menerapkan nilai memberikan
ucapan salam serta membaca doa sebelum
belajar.
4. Guru mencatat kehadiran murid dan
menpamerkan di papan hitam.
5. Murid menyanyikan lagu ABC.
6. Guru membuat senaman ringan bersama
murid.
Menghormati guru, berdisiplin
Kesihatan diri, pengurusan kelas
Audio lagu, modul transisi Tahun 1
Murid dapat mengetahui adab masuk dan
keluar tandas.
1. Minggu / Hari / Tarikh:
2. Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
3. Tema / Tajuk standard pembelajaran:
4. Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Thursday / 5.1.2017
2Bestari/ 11.00am-12.00p.m / English
World Of Self, Family and Friends / Hooray!
We Are Back
Writing
Learning standard : 3.1.1, 3.2.3
By the end of the lesson, pupils should be
able to write the words and phrases neatly
and punctuate correctly.
SC: Pupils can rewrite the message with the
correct use of capital letters and full stops.
1. Set induction Teacher shows sample of
postcard to the class.
2. Pre-writing Teacher reads the message in
the postcards and moves the flash cards of
capital letters, full stops and question marks
at the same time.
3. Writing The pupils rewrite the message
in their exercise book.
4. Feedback Teacher checks on pupils work
and chooses few pupils work to be shared.
5. Closure Teacher gives riddles regarding
the punctuation.
Friendship
Multiple intelligence
Textbook, flash cards and exercise book
Observe pupils rewrite the message with
correct use of capital letters and full stops.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Thursday / 5.1.2017
1Bestari/ 12.00pm-1.00p.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran asas yang
diperlukan oleh sukatan Tahun 1.
1. Aktiviti individu - Murid membezakan
huruf besar dan huruf kecil mengikut warna.
2. Dinamika kumpulan Murid berkumpul
ikut vokal a,e,I,o,u / kad huruf.
3. Murid bersalam sambil memperkenalkan
diri dalam bulatan kumpulan.
4. Guru mengadakan pertandingan antara
kumpulan dengan menggunakan vokal dan
huruf sebagai identiti kumpulan.
5. Murid membersihkan dan mengemas
kelas sebelum balik.
Kerjasama
Kreativiti
Kertas mahjung, modul transisi Tahun 1
Murid dapat mengenal huruf vokal dan huruf
besar dan kecil dengan melihat pada warna
yang berbeza.
1. Minggu / Hari / Tarikh:
2. Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
3. Tema / Tajuk standard pembelajaran:
4. Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Friday / 6.1.2017
2Bestari/ 7.40am-8.40a.m / English
World Of Self, Family and Friends / Hooray!
We Are Back
Language Arts
Learning standard : 4.1.2
By the end of the lesson, pupils should be
able to sing action songs and recite jazz
chants with correct pronunciation.
SC: Pupils can sing the song with the correct
pronunciation and use the finger puppet
while singing the song.
1. Set induction Teacher recalls the melody
of Mary Had A Little Lamb song.
2. Presentation Teacher reads the song lyric
and pupils repeat after her.
3. Practice The pupils sing the song while
clapping their hand.
4. Production Pupils make the finger puppet
(Activity Book pae 113) and sing the song
with their friends.
5. Closure Teacher gives reward to the best
performance.
Friendship
Creativity
Textbook, finger puppets, song
Observe pupils make their finger puppets
and sing the song with correct pronunciation.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Friday / 6.1.2017
1Bijak/ 9.10am-10.00a.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran asas yang
diperlukan oleh sukatan Tahun 1.
1. Aktiviti santai Guru berkongsi tentang
warna kegemaran.
2. Guru memulakan perkongsian tentang
warna kegemaran dan meminta murid
menunjukkan warna pilihan mereka.
3. Murid menamakan warna berdasarkan
gambar/alatan yang ditunjukkan oleh guru.
4. Aktiviti kuiz berkumpulan- Setiap
kumpulan dikehendaki mengeja warna D.
Kerjasama
Kepelbagaian kecerdasan
Lembaran kerja, pensil warna,modul transisi
Tahun 1
Memerhati murid mengenal warna yang
berbeza serta semasa bekerjasama dalam
kumpulan.
1.
2.
3.
4.
Minggu / Hari / Tarikh:
Kelas / Masa / Mata Pelajaran:
Tema / Tajuk standard pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
5. Aktiviti PDP:
6. Pengisian kurikulum
6.1 : Ilmu / Nilai
6.2 : EMK / KB / BCB
7. Bahan bantu mengajar
8. Penilaian PDP / Pentaksiran PDP:
9. Refleksi / Impak dan Kerja Rumah
1/ Friday / 6.1.2017
1Bestari/ 11.00am-12.00p.m / English
MINGGU TRANSISI MURID TAHUN SATU
Pada akhir pembelajaran, murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran asas yang
diperlukan oleh sukatan Tahun 1.
1. Murid melukis dan mewarnakan hurufhuruf vokal a,e,I,o,u.
2. Dinamika kumpulan Murid dikehendaki
membina sampan daripada kertas.
3. Setiap kumpulan dikehendaki menghias
sampan tersebut dan menamakan sampan
tersebut.
4. Kumpulan yang paling awal dan cantik
siap diberikan ganjaran.
5. Murid membersihkan dan mengemas
kelas sebelum balik.
Kerjasama
Kepelbagaian kecerdasan, kreativiti
Kertas lukisan, kertas A4, pensil warna
Memerhati murid menunjukkan kreativiti
masing-masing di samping bekerjasama
dalam kumpulan.